معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > سخنرانی سفیر و نماینده کشورمان نزد سازمان منع سلاحهای شیمیایی در شورای اجرایی این سازمان


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی سفیر و نماینده کشورمان نزد سازمان منع سلاحهای شیمیایی در شورای اجرایی این سازمان

دکتر علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه، طی سخنانی در اجلاس شورای اجرایی این سازمان، از رویکرد برخی کشورها نسبت به موضوع کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و عراق انتقاد و تاکید کرد: در شرایطی که دولت سوریه علیرغم وضعیت دشوار در این کشور به همکاری خود با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ادامه داده است، تروریستها و از جمله داعش و جبهه النصره در سوریه و عراق از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند، بر این اساس کشورهایی که به تامین مالی، لجستیک و عملیاتی تروریست‌ها می‌پردازند، باید اقدامات خود را متوقف کنند.

سفیر و نماینده کشورمان در هشتاد و ششمین اجلاس شورای اجرایی سازمان منع سلاحهای شیمیایی که در حال برگزاری است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مهمترین قربانیان سلاح‌های شیمیایی از تمامی کشورهای عضو می‌خواهد مبارزه با تروریسم شیمیایی را به عنوان یکی از اولویت‌هایشان قرار دهند.

وی افزود: همه کشورها باید از هرگونه حمایت از فعالیت‌های تروریستی اجتناب کرده و عاملین حملات شیمیایی و کشورهایی که از تروریست‌های شیمیایی حمایت می‌کنند، باید پاسخگوی رفتار و عواقب سیاستهای خود باشند.

جهانگیری ضمن محکوم کردن کاربرد سلاح‌های شیمیایی توسط داعش و جبهه النصره در سوریه و عراق خاطرنشان کرد: تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با دسترسی و استفاده تروریستها و بازیگران غیر دولتی به سلاح‌های شیمیایی باید تقویت شده و افزایش یابد که در این رابطه نقش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی انکار ناپذیر است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان با اشاره به همکاری‌های دولت سوریه با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تصریح کرد: علیرغم شرایط دشوار و نا امن طی چهار سال گذشته، دولت سوریه با هدف انجام تعهدات خود براساس کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و مصوبات شورای اجرایی به همکاری با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ادامه داده است.

جهانگیری همچنین ضرورت ارتقاء همکاری‌های فنی و اقتصادی بین کشورهای عضو از طریق تبادل اطلاعات فنی و تجهیزات شیمیایی و فنی و براساس کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی را مورد تاکید قرار داد و اقدامات زور مدارانه یک جانبه بویژه محدویت‌های تبعیض آمیز در زمینه مبادلات تجاری را مغایر کنوانسیون دانست.

وی همچنین ضمن استقبال از تکمیل عملیات انهدام تاسیسات سلاح‌های شیمیایی در منطقه کیزنر در فدراسیون روسیه از دیگر کشورهای دارنده سلاح های شیمیایی خواست تا تمامی تلاش‌های خود را در جهت نابودی سلاح‌های شیمیایی بکار گیرند.

لازم به ذکر است، شورای اجرائی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی قرار است، نامزد پیشنهادی خود را به اجلاس سالانه کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی به منظور اتخاذ تصمیم در خصوص مدیر کل آتی این سازمان، توصیه کند.


١٤:٥٥ - 1396/08/04    /    شماره : ٤٨٢٨٠٥    /    تعداد نمایش : ٦٧٣خروج
وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو