معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > تلاش غرب برای تعریف ساز و کار انتساب کاربرد سلاح های شیمیایی در چارچوب OPCW


  چاپ        ارسال به دوست

تلاش غرب برای تعریف ساز و کار انتساب کاربرد سلاح های شیمیایی در چارچوب OPCW

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان منع سلاحهای شیمیائی (OPCW):
غرب با سیاسی نمودن وظایف OPCW زمینه انحراف در این سازمان را فراهم کرد.
 کشورهای غربی در کنفرانس ویژه کشورهای عضو کنوانسیون سلاح های شیمیایی در لاهه با تشویق و تهدید برخی کشورهای عضو تلاش نمودند، سازوکار انتساب کاربرد سلاح های شیمیائی را در چارچوب وظایف این سازمان قرار دهند . 
در کنفرانس ویژه ای  که در روزهاي ۵ و ٦ تیر ماه جاری  در لاهه برگزار شد ،انگلیس و آامریکا با همراهی برخي كشورها ازتشکیل سازوکار انتساب کاربرد سلاح های شیمیائی در چارچوب سازمان منع سلاح های شیمیائی حمایت نموده و پس از پشتیبانی مجموعه غرب از آن ،کشورهای غربی در جهت جذب آراء سایر کشورها عمل نمودند .
درمقابل کشورهای روسیه، جمهوری اسلامی ایران،جمهوری عربی سوریه، چین، قزاقستان ،هند،سودان و برخی  کشورهای  مستقل با مخالفت با این طرح ،تلاش کردند روشنگریهای لازم در مورد اهداف غرب از ارائه این طرح را انجام دهند .
در این چارچوب دکتر علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان منع سلاحهای شیمیائی طی سخنانی در واکنش به طرح پیشنهادی انگلستان تصریح کرد : غرب با سیاسی نمودن وظایف OPCW زمینه انحراف در این سازمان را فراهم می کند .وی افزود:این سازوکار ،سازمان منع سلاحهای شیمیائی را از وظایف محوله منحرف نموده و فضای همکاری بین کشورهای عضو را  سیاسی می نماید .
سفیر ونماینده دائم کشورمان اضافه کرد : متاسفانه کشورهای بانی ایجاد  سازو کار، موضوع انتساب کاربرد سلاحهای شیمیائی را در روند تهیه این پیشنهاد با اکثریت کشورهای عضو سازمان رایزنی نکرده و به پنج مورد درخواست اصلاحیه به طرح پیشنهادی شان پاسخ منفی دادند.
دکتر علیرضا جهانگیری تاکید کرد : تبعات اجرائی این سازو کار بنحوی است که مستلزم اصلاح کنوانسیون سلاح های شیمیائی می باشد و متاسفانه این کنفرانس با تصویب این سازوکار سازمان منع سلاح های شیمیائی را در معرض خطر جدی قرار داد
متن سخنرانی جناب آقای دکتر جهانگیری سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاحهای شیمیایی ضمیمه می باشد.
 


١٨:٥١ - 1397/04/07    /    شماره : ٥٢٢٣٧٨    /    تعداد نمایش : ٢١٦خروج
وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو