يکشنبه ٢٩ دی ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
 • پورتال امام خمینی
 • دفتر مقام معظم رهبری
 • ریاست جمهوری
 • معاونت امور مجلس
 • نقشه جامع علمی کشور
 • Ministry of Science, Research and Technology
 • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
رسانه ها در هلند

 

بسمه تعالی

رسانه ها در هلند

رسانه ها در هلند از ابتدا به گروه های مذهبی و اجتماعی تعلق داشتند.  این گروه ها شامل كاتولیك، پروتستان، سوسیالیست و لیبرال هر یک رسانه مخصوص به خود را ایجاد نمودند.  این سیستم بسته که تا دهه 1970 دوام یافت، نتوانست پاسخگوی نیازهای جدید رسانه ای در هلند باشد. به همین دلیل، در سال 1964 سیستم قدیمی فروپاشید و بنگاه خبرپراکنی TROS که به گروه اجتماعی یا مذهبی خاصی تعلق نداشت، کار خود را آغاز کرد. با فروپاشی سیستم بسته قدیمی و ایجاد یک سیستم باز در بخش رسانه ای، بنگاه های خبرپراکنی جدیدی پا به عرصه وجود گذاشتند و با عضوگیری و اخذ مجوز از دولت نسبت به ساخت و پخش برنامه های خود اقدام نمودند. هنوز هم رسانه ها در هلند برای ادامه کار خود بایستی نشان دهند که از تعداد اعضای کافی برخوردار هستند. این بنگاه های خبرپراکنی برطبق تعداد اعضای خود به سطوحA,B ,C تقسیم بندی می شوند و بر همین اساس، وقت پخش برنامه به آنها اختصاص داده می شود. البته اقداماتی برای تغییر این وضعیت در دست بررسی است.
تا دهه 1980، هر گونه فعالیت خبری تجاری ممنوع بود. در سال 1988 انجام فعالیت های خبری تجاری قانونی اعلام شد. در همین راستا، گروهRTL کار خود را از لوگزامبورگ آغاز نمود.

در حال حاضر، رسانه های گروهی مهم هلند بشرح ذیل می باشند:

رادیو و تلویزیون

رادیو و تلویزیون هلند زیر نظر سازمانی به نام (Nederlandse Publieke Omroep)NPOاداره می شود. این سازمان مسئولیت هماهنگی بین کلیه شرکت هایی را برعهده دارد که به تولید و پخش برنامه های تلویزیونی و رادیویی مشغول می باشند. آقای هنک هاخورت - Henk Hagoortرئیس کنونی یا  (Chairman of the Board of Directors)  این شرکت می باشد. رادیو و تلویزیون هلند در شهری بنام هیلورسوم (Hilversum) در 60 کیلومتری لاهه  قرار دارد. برنامه های شبکه های مختلف صدا و سیما بر اساس مکانیسمی مشخص از سوی شرکتهای مختلف تهیه می شود. تعداد این شرکتها طی سالهای گذشته بر اساس تصمیمات سازمان ان.پی.او متغیر بوده است. در حال حاضر تعداد شرکت یا اتحادیه هایی که برای صدا و سیمای هلند برنامه تهیه می کنند 9 عدد هستند که از 21 تولید کننده تشکیل می شوند. این اتحادیه های رسانه ای و شرکتهای زیرمجموعه آنها به شرح ذیل می باشند:

 

ردیف

نام شرکت- اتحادیه

برنامه تولیدی

1

KRO-NCRV + RKK & BOS

مذهبی (آموزشهای کاتولیک و پروتستان)

2

BNN-VARA

آموزشها و هشدارهای اجتماعی و جوانان

3

AVROTROS

سرگرمیهای عمومی و مردم پسند

4

EO + IKON, ZvK & JO

آموزشهای مذهبی (پروتستان)

5

MAX + WNL

عمومی

6

VPRO + HUMAN

آزادیهای اجتماعی و فرهنگی

7

NOS + Omrop Fryslân, PP & Socutera

اخبار، ورزش، مناسبتها، سیاسی، منطقه ای

8

NTR + OHM & PowNed

فرهنگی، آموزش و تنوع

9

STER

آگهی های تبلیغاتی

 

بر اساس یک تقسیم بندی قدیمی تر، رادیو و تلویزیون در هلند را می توان به دو بخش دولتی و تجاری تقسیم نمود. در بخش دولتی، سه شبکه تلویزیونی  (Nederland 1, Nederland 2, Nederland 3) وجود دارد که کار پخش برنامه های مختلف را برعهده دارند. شبکه یک بیشتر به اخبار، ورزش و برنامه های خانوادگی؛ شبکه دو به امور فرهنگی، هنری، سیاسی و مذهبی؛ و شبکه سه به امور جوانان و مسایل جدید می پردازند. Nederland 24نیز به عنوان درگاه دیجیتال NPO، شامل 12 کانال تلویزیونی کابلی در هلند می باشد. BVN نیز یک کانال تلویزیونی ماهواره ای و کابلی است که توسط NPOو برخی شرکت های دیگر راه اندازی شده است و به زبان هلندی و فلاندرز برنامه پخش می کند. شش کانال رادیویی (Radio 1, Radio 2, FM3, Radio 4, Radio 5, Radio 6) نیز وجود دارند. در بخش دولتی میزان وقت پخش برنامه یک بنگاه خبرپراکنی به تعداد اعضای آن بستگی دارد. بنگاههای خبرپراکنی که از شبکه های تلویزیونی و کانالهای رادیویی عمومی استفاده می کنند از طریق کمک های بلاعوض دولتی، پخش اگهی و حق عضویت تامین مالی می شوند. در حال حاضر شبکه های تلویزیونی و کانال های رادیویی تجاری مختلفی نیز وجود دارند که از جمله آنها می توان به RTL 4, RTL 5, RTL 7 and RTL 8, و SBS 6, NET 5 Veronicaاشاره کرد.

 

Nederlandse Omroep Stichting- NOS: بنیاد پخش برنامه هلند

 

بنیاد پخش برنامه هلند موسوم به  ان او اس‌ Nederlandse Omroep Stichting- NOS  مهمترین شبکه دولتی خبری در هلند است. این شبکه موظف به پخش رویداد‌های مهم ورزشی و اجتماعی در هلند میباشد. در قانون مطبوعات هلند نوشته شده که وظیفه مهم شبکه ان او اس‌ که یک شبکه دولتی است، اطلاع رسانی به مردم میباشد. شبکه ان او اس‌ موظف است علاوه بر برنامه‌های تلویزیونی، برنامه‌های رادیو‌یی به مردم ارائه دهد. این شبکه در ادامه موظف به اطلاع رسانی از طریق اینترنت به مردم هلند است. بیش از۷۰۰ خبرنگار مشغول کار برای این شبکه بزرگ هلندی هستند. 

شبکه ان او اس‌ به طور متوسط سالانه بیش از ۵۷۰۰ ساعت برنامه‌های تلویزیونی و ۴۵۰۰ ساعت برنامه‌های رادیو‌یی داشته است. شبکه ان او اس‌ در سال ۱۹۵۱ به نام موسسه تلویزونی هلند تاسیس شد. نام این موسسه در سال ۱۹۶۹ به ان او اس‌ تغییر کرد. شبکه ان او اس‌ علاوه بر اخبار روزانه، برنامه‌های مهمی‌ چون ساعت خبر را با همکاری با شبکه فارا تولید می‌کند. در سال ۲۰۱۴ شبکه‌های خبری دیگر نسبت به یکی‌ از گزارش‌های شبکه ان او اس‌ درباره پوتین رئیس جمهوری روسیه انتقاد کردند. شبکه ان او اس‌ یکی‌ از نشست‌های خبری پوتین را به گونه ای مونتاژ کرده بود که به نظر می‌رسید او نمیخواهد پاسخ یکی‌ از خبرنگاران حاضر در سالن را بدهد و از نشست خبری خارج میشود. منتقدین معتقد بودند که ان او اس‌ قصد دارد اینگونه تبلیغات ضدّ پوتین پخش کند. سردبیر وقت ان او اس‌ در واکنش اعتراف کرد که این گزارش به شکل درست مونتاژ نشده است. 

مارسل گلاف در حال حاضر سردبیر ان او اس‌ است. شبکه یادشده سایت قابل دسترس خبری دارد که اخبار آن از طریق سایت ذیل به روز می شود و قابل استفاده می باشد.

http://nos.nl/

خبرگزاری ملی (خصوصی) هلند: ANP

خبرگزاری عمومی‌ هلند و یا همان ای ان پی‌ بزرگترین خبرگزاری هلند استکه در حال حاضر مالک عمده آن شرکت خصوصی NPMمی باشد. این خبرگزاری سالانه بیش از ۱۶۰ هزار خبر و ۶۰۰ هزار تصویری خبری منتشر می‌کند. خبرگزاری ای ان پی‌ مسول ارائه خبر به تقریبا تمامی شبکه‌های رادیو‌یی هلند به غیر از رادیو ۱ است. دفاتر خبرگزاری ای ان پی‌ در رایسوایک، لاهه، آمستردام، رتردام، اوترخت، آیندهوون و بروکسل بلژیک است. بیش از ۱۶۰ خبرنگار برای این خبرگزاری مشغول به کار هستند. 

خبرگزاری ای ان پی‌ در سال ۱۹۳۴ تاسیس شد. در سال ۲۰۰۳ شرکت خصوصی ان پی ‌‌ام بیش از ۷۰ درصد از سهام این خبرگزاری را از روزنامه تلگراف و انتشارات وگنر و پی‌ سی‌‌ام خریداری کرد. خبرگزاری آ ان پی‌ دارای آرشیو بسیار بزرگ خبری است. افراد میتوانند تمامی بخش‌های رادیو‌ای از سال ۱۹۳۷ را درخواست کنند. خبرگزاری ای ان پی‌ با خبرگزاری‌های بزرگ چون رویترز همکاری می‌کند. مارسل فان لینگن در حال حاضر سردبیر این خبرگزاری است.

این خبرگزاری فاقد سایت خبری قابل دسترس برای عموم می باشد وصرفا اخبار را از طریق کانالهای خود به موسسات خبری می دهد.

روزنامه ها

با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی آسانتر مردم به اطلاعات و اخبار به روز در اینترنت، چاپ و انتشار روزنامه ها به صورت سنتی در حال کاهش است. در حال حاضر تمام روزنامه ها با داشتن سایت اینترنتی به انتشار اخبار روز برای مخاطبان خود دست می دهند.کلیه روزنامه ها در هلند توسط بخش خصوصی اداره می شوند. دو شرکت بزرگ پی سی ام و تلگراف در زمینه چاپ ونشر روزنامه ها در هلند فعالیت می کنند. در سال 2009 یک شرکت چاپو نشر بلژیکی به نام د پرسگروپ که صاحب برخی رسانه ها درکشورهای بلژیک، هلند و دانمارک است.اقدام به خرید اکثریت سهام شرکت پی سی ام کرده و یک شرکت فرعی به نام د پرسگروپ هلند در آمستردام تشکیل داد که صاحب اکثر رسانه های هلند می باشد. گرچه وابستگی روزنامه ها به گروه های مذهبی و اجتماعی نسبت به گذشته خیلی کم رنگ شده است، اما هنوز هم روزنامه های تراو را به گرایش پروتستان، روزنامه فولکس کرانترا در کاتولیک و چپ گرا،ان.آر.سی را لیبرالو روزنامه تلگراف را راست گرا نسبت می دهند.

فهرست مهمترین روزنامه های ملی هلند به شرح زیر می باشد:

ردیف

نام روزنامه

محل انتشار

تیراژ

صاحب شرکت و ناشر

گرایش سیاسی/ مذهبی

1

تلگراف

آمستردام

719000

Telegraaf Media Groep (TMG)

راستگرا- پوپولیستی

2

الخمینداخبلاد

روتردام

540000

De Persgroep

عمومی

3

مترو

آمستردام

100005

TMG

راستگرا- پوپولیستی

4

فولکس کرانت

آمستردام

282000

De Persgroep

کاتولیک –چپ گرا

5

ان آر سی

روتردام

240000

NRC Media

لیبرال

6

تراو

آمستردام

107000

De Persgroep

پروتستان

7

پارول

آمستردام

90000

De Persgroep

عمومی

8

فایننشال داخبلاد

آمستردام

58000

FD Mediagroep

اقتصادی

 

 

جزئیات بیشتر درباره برخی از روزنامه های هلند:

ردیف

نام روزنامه

سال تاسیس

سردبیر

آدرس اینترنتی

1

De Telegraaf

1893

Paul Jansen

www.telegraaf.nl

2

Algemeen Dagblad (AD)

1946

Christiaan Ruesink

www.ad.nl

3

Metro

1999

          Arjan Paans

www.metronieuws.nl

4

De Volkskrant

1919

Philippe Remarque

www.volkskrant.nl

5

NRC

1970

Peter Vandermeersch

www.nrc.nl

6

Trouw

1943

Cees van der Laan

www.trouw.nl

7

Het parool

1940

Ronald Ockhuysen

www.parool.nl

8

Financieele Dagblad

1943

Jan Bonjer

www.fd.nl

 

روزنامه تلگراف

روزنامه تلگرافبه عنوان قدیمیترین و بزرگترین روزنامه منتشره در هلند به حساب می آید. در زمان جنگ جهانی دوم، این روزنامه با طرفداری کردن از آلمانها باعث وجود جنجال شد و بعد از جنگ به مدت 30 سال از انتشار محروم بود. این روزنامه در سال 2001 با انتشار807,000نسخه، هشتمین روزنامه از نظر تیراژ در اروپا  وده است.

روزنامه الخمین داخبلاد

این روزنامه در سال 1946 تاسیس شده است و مرکز آن در شهر روتردام می باشد. روزنامه یادشده در راستای تمرکز منطقه ای بر روی اخبار شهر روتردام تأسیس شده لیکن اخبار شهرهای لاهه و اوترخت را هم پوشش می دهد. نشریه مزبور بعد از روزنامه تلگراف، دومین روزنامه پر تیراژ در هلند است.

روزنامه مترو

روزنامه مترو در روزهای کاری هفته در معابر عمومی و ایستگاههای قطار شهرهای هلند به صورت رایگان در دسترس عموم قرار می گیرد. این روزنامه به انتشار اخبار کوتاه مهم و پاپولیستی که دارای مخاطبان زیادی در کشور است می پردازد. تنها راه درآمد این روزنامه از چاپ آگهی می باشد.

روزنامه فولکس کرانت

منشاء این روزنامه از انتشارات کلیسای کاتولیک روم می باشد. در حال حاضر این روزنامه چپگرا به عنوان یک روزنامه پرکیفیت به حساب می آید که با انتشار مقالات عمیق و سنگین، مورد علاقه تحصیل کردگان قرار گرفته است. رویکرد این روزنامه بیشتر متمرکز بر جذب خوانندگان جوان می باشد.

روزنامه ان آر سی

روزنامه ان آر سی یکی دیگر از روزنامه های باکیفیت هلند است که بر روی پوشش اخبار کشورها، سیاست، اقتصاد، نظریات و هنر (از جمله ادبیات) متمرکز می باشد. این روزنامه با داشتن 23 خبرنگار، دارای بزرگترین شبکه بین المللی در میان تمام رسانه های هلندی است. روزنامه ان.آر.سی خط و مشی روزنامه نگاری تحقیقی را دنبال می کند و بیشتر به انتشار نظرات و تحلیلها می پردازد.

روزنامه تراو

روزنامه تراو اولین بار در زمان جنگ جهانی با گرایش پروتستان اردتدوکس چاپ شد اما به تدریج از مذهب پروتستان ارتدوکس فاصله گرفت. نشریه یادشده در سال های بعد به یک روزنامه ای تبدیل شد که تمام اشکال دین را به عنوان بخش مهمی از جامعه در نظر می گرفت و در مورد آن با توجه بیشتری به درج مطلب می پرداخت. این روزنامه در سال 2012 به عنوان بهترین روزنامه سال اروپا برگزیده شد.

روزنامه پارول

این روزنامه در اواخر سال 1940 (آغاز جنگ جهانی دوم) به عنوان یک خبرنامه برای تشدید مقاومتشروع به کار کرد و در سال 1944 با شور و شوق فراوان مردم به خاطر مقالات منتشرشده در مورد مقاومت در جنگ به روزنامه ای پرفروش تبدیل شد. در اواخر دهه 1960 این روزنامه زیر نظر سردبیر محافظه کار خود، از جنگ ویتنام حمایت کرد و اکثر خوانندگان چپ گرا و لیبرال خود را از دست داد که این افت خواننده تا 40 سال پس از آن ادامه داشت.

روزنامه فایننشال داخبلاد

رویکرد اصلی روزنامه یادشده، تجارت است لذا تمرکز اصلی، تحلیلها و مطالب مندرج در آن، عمدتا در ارتباط با اقتصاد و تجارت می باشد.

 روزنامه ندرلند داخبلاد

روزنامه ندرلند داخبلاد، در اصل دارای گرایش ارتدوکس پروتستان می باشد. این روزنامه پس از بروز اختلافات با گروه کلیساهای  هلند در سال 1944 تشکیل شد. از آنجا که کلیساهای هلند روزنامه تراو را برای تبلیغ عقاید خود در اختیار داشتند، کلیساهای آزاد ضرورت وجود روزنامه ای دیگر که عقاید این نوع از کلیساها را تبلیغ کند را احساس کردند. بنابراین این روزنامه تأسیس گردید. تیراژ این روزنامه 20700 می باشد.

روزنامهAgrarisch Dagblad

روزنامه یادشده اولین و تنها روزنامه مستقل در خصوص کشاورزی و باغداری در هلند است. این روزنامه پنج روز در هفته، از سه شنبه تا شنبه منتشر می شود. روزنامه مزبور با تیراژی حدود 14000نسخه از طریق پست توزیع می شود.

برخی روزنامه های اینترنتی انگلیسی و هلندی فعال از جمله داچ نیوز، تایمز هلند، ان.یو و ... نیز وجود دارند که به تدریج درحال یافتن جایگاه خود در جامعه رسانه ای هلند می باشند.

مجلات

مجلات نیز در هلند به طور تاریخی به گروه های مذهبی و اجتماعی تعلق داشته اند، اما این وابستگی ها در گذر زمان کم رنگ شده و هم اکنون از طریق بخش خصوصی اداره می شوند. برخی از مهمترین مجلات خبری هلند که به زبان هلندی یا انگلیسی چاپ می شوند به شرح ذیل می باشند:

 • Vrij Nederland

 • Diplomat affairs
 • Diplomat Magazine
 • De Groene Amsterdammer
 • Elsevier
 • HP/de Tijd

 

 

 

بخش دیپلماسی عمومی- مرداد ماه 1396

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران