يکشنبه ٢٩ دی ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
صدور شناسنامه

متقاضیان زیر 15 سال

 

 هموطنان گرامی و متقاضیان محترم پس از مطالعه موارد ذیل در صورت هر گونه ابهام  ، موارد را به  ایمیل sejelat1@iranianembassy.nl ارسال تا در اسرع وقت پاسخ لازم ارائه گردد)

 

انتخاب نام برای فرزند

طبق ماده بيست قانون ثبت احوال كشور انتخاب نام با اعلام كننده (پدر و مادر) است. اما بعضی از نامها بدليل عدم تناسب نام با جنس نوزاد يا دارا بودن معنی غيرقابل قبول و... در اين قانون غيرمجاز اعلام گرديده است.

از اينرو سازمان ثبت احوال فهرستی از نامهای مجاز و غيرمجاز را تهيه نموده است. چنانچه نامی که هموطنان برای فرزندشان انتخاب نموده اند از نامهای معروف و متداول نيست، با مراجعه به اين فهرست ميتوانند از مجاز ياغيرمجاز بودن نام مورد نظر مطلع شوند.
چنانچه نامی را که والدين انتخاب كرده اند در هيچکدام از فهرستهای نامهای مجاز موجود نبوده و امکان ارائه مستند قابل قبول هم میسر نباشد، والدين ميتوانند با مراجعه به سایت سازمان ثبت احوال در
سامانه درخواست نام آن سازمان نسبت به درخواست نام مورد نظر اقدام نمایند و در صورت تأیید نام ، تصویر تأییدیه را در زمان مراجعه به سفارت همراه داشته باشند.
چنانچه نام انتخاب شده برای فرزند غير مجاز باشد و برای وی گواهی ولادت نيز صادر شده باشد، والدين ميتوانند با انتخاب يك نام مجاز ونوشتن عبارت " با تغيير نام فرزندم از ..... به ..... موافقت دارم " درپشت برگ گواهی ولادت و امضا آن تقاضای صدور شناسنامه بنمايند.


نام خانوادگی فرزند همان نام خانوادگی پدر ميباشد. در صورتيكه در شناسنامه پدر پيشوند "سيد" وجود داشته باشد، در شناسنامه فرزند نيز به تناسب جنس از پيشوند "سيد" يا "سيده" و يا پيشوند "سادات" ذكر خواهد گرديد .
اقليتهای دينی ميتوانند مطابق فرهنگ و آيين خود نام مورد نظر را انتخاب نمايند.

جهت انتخاب نام فرزند قبل از درخواست صدور شناسنامه به سایت سازمان ثبت احوال کشور به آدرس ذیل مراجعه نمائیدhttp://www.sabteahval.ir/tab-65.aspx

برای فرزندانی كه در هلند متولد شده اند و ازدواج والدينشان در شناسنامه ایرانی به ثبت رسيده، با حضور پدر، مادر(در صورت وجود دلیل موجه عدم امکان حضور پدر)  يا وكيل رسمی آنان، شناسنامه صادر و ولادت در شناسنامه والدين ثبت ميشود. نیازی به حضور فرزند نمیباشد!

مدارک لازم:
۱- درخواستنامه تکميل شده برای صدور شناسنامه
۲- اصل شناسنامه های پدر و مادر
* - در صورت وجود هرگونه دو گانگی (مغايرت) در صفحه دوم شناسنامه های والدين (بخش ثبت ازدواج) ارسال اصل عقدنامه الزامی ميباشد.
۳- اصل گواهی ولادت بین المللی فرزند از شهرداری محل (Internationale Geboorteakte) به همراه اصل گواهی ولادت به زبان هلندی 
(اصل گواهی ولادت هلندی پس از رویت عودت می گردد)
توجه:
نام و نام خانوادگی  پدر و مادر مطابق با مندرجات شناسنامه ایرانی در گواهی ولادت صادره درج شده باشد و به مهر و امضاء رسيده باشد. در صورت مغایرت با شناسنامه والدین نسبت به تصحیح گواهی ولادت مطابق مشخصات شناسنامه ای والدین  قبل از ارائه مدارک اقدام گردد؛ در غیر اینصورت امکان صدور شناسنامه به هیچ عنوان میسر نخواهد بود.
*- چنانچه فرزندان ۲، ۳ يا چندقلو باشند، مدارک تعيين کننده ترتيب و ساعت و دقیقه تولد  نوزادان از بيمارستان اخذ و  ارائه شود.
*- چنانچه درخواست کننده بالای ۱۵ سال باشد، دو برگ كارت آثار انگشتان، ملصق به عكس درخواست کننده که در بخش کنسولی انجام خواهد شد.
*- پرداخت هزینه صدور شناسنامه در بخش کنسولی

توجه:
- مدارک ناقص جهت رفع نقص عيناً عودت داده ميشود و تحویل مدارک ناقص امکان پذیر نیست.
- حضور پدر یا مادر در سفارت برای امضای مدارک مربوطه ضروری است. 

- توصیه می شود که سند ازدواج ارائه گردد. 

- در صورت عدم ثبت ازدواج ، توصیه می شود نخست نسبت به ثبت ازدواج اقدام گردد و در صورتی که به هر علتی  امکان ثبت ازدواج وجود نداشته باشد صدور شناسنامه با درخواست ، امضاء پدر و مادر متفقاٌ در اسناد مربوطه و یا بصورت یکطرفه با درخواست پدر و ذکر تنها نام مادر در شناسنامه و اسناد امکان پذیر می باشد.

________________________________________________________

متقاضیان بین 15 تا 18 سال

در صورتی که ازدواج والدين رسما به ثبت نرسيده، ثبت ولادت با حضور پدر و مادر و ارائه اقرارنامه رابطه زوجيت و نسب انجام و شناسنامه صادر ميگردد. در مواردی پدر به تنهايی، با حضور در سفارت و ارائه اقرارنامه رابطه نسب، ميتواند تقاضای ثبت ولادت بنمايد. اصلح است ابتدا نسبت به ثبت ازدواج اقدام و سپس برای فرزند درخواست شناسنامه شود .

مدارک لازم:
۱- درخواستنامه تکميل شده برای صدور شناسنامه
۲- اقرارنامه تکميل شده مبنی بر رابطه زوجيت و نسب توسط پدر و مادر
توجه: در صورت عدم ثبت ازدواج ، توصیه می شود نخست نسبت به ثبت ازدواج اقدام گردد و در صورتی که به هر علتی  امکان ثبت ازدواج وجود نداشته باشد صدور شناسنامه با درخواست ، امضاء پدر و مادر متفقاٌ در اسناد مربوطه و یا بصورت یکطرفه با درخواست پدر و ذکر تنها نام مادر در شناسنامه و اسناد امکان پذیر می باشد.
۳- اصل شناسنامه های والدين (در صورتيکه به هر دليلی مادر نتواند در سفارت حاضر شود، ثبت ولادت فقط در شناسنامه پدر درج ميگردد)
۴- اصل گواهی ولادت بین المللی فرزند از  شهرداری محل (Internationale Geboorteakte) به همراه اصل گواهی ولادت هلندی صادره( اصل گواهی هلندی پس از رویت ، عودت خواهد شد)

توجه: 

نام و نام خانوادگی  پدر و مادر مطابق با مندرجات شناسنامه ایرانی در گواهی ولادت صادره درج شده باشد و به مهر و امضاء رسيده باشد. در صورت مغایرت با شناسنامه والدین نسبت به تصحیح گواهی ولادت مطابق مشخصات شناسنامه ای والدین  قبل از ارائه مدارک اقدام گردد؛ در غیر اینصورت امکان صدور شناسنامه به هیچ عنوان میسر نخواهد بود.
*- چنانچه درخواست کننده بالای ۱۵ سال باشد، دو برگ كارت آثار انگشتان، ملصق به عكس درخواست کننده كه در بخش کنسولی انجام می شود.
۵- پرداخت هزینه صدور شناسنامه در بخش کنسولی
* - تصویر کارت اقامت یا تابعیت هلند

توجه!
مدارک ناقص جهت رفع نقص عيناً عودت داده ميشود.

_____________________________________________________

متقاضیان بالای 18 سال

متولدين هلند که به سن هجده سالگی رسيده اند ميتوانند درخواست صدور شناسنامه برای خود بنمايند. برای اين منظور بايد مدارک زير را ارسال و با تعيين وقت قبلی ( به دلیل مشکل فنی در تعیین نوبت اینترنتی، خواهشمند است متقاضیان محترم درخواست خود را به ایمیل sejelat1@iranianembassy.nl ارسال تا در اسرع وقت نسبت به تعیین وقت اقدام گردد) به همراه والدين خود در محل سفارت حاضر و اقرار نامه ويژه را در حضور مسئولين بخش کنسولی امضاء کنند.

مدارک لازم:

۱- درخواستنامه تکميل شده برای صدور شناسنامه
۲-تنظیم اقرار نامه رسمی توسط پدر و مادر (در صورتی که مادر دارای شناسنامه ایرانی و در قید حیات باشد) و متقاضی فاقد شناسنامه (اين اقرارنامه بايد در محل سفارت امضاء شود) 

توجه: در صورت عدم ثبت ازدواج ، توصیه می شود نخست نسبت به ثبت ازدواج اقدام گردد و در صورتی که به هر علتی  امکان ثبت ازدواج وجود نداشته باشد صدور شناسنامه با درخواست ، امضاء پدر و بصورت یکطرفه با درخواست پدر و ذکر تنها نام مادر در شناسنامه و اسناد امکان پذیر می باشد. لازم به یادآوری است در اینصورت تنظیم اقرانامه نیز با امضاء پدر و متقاضی تنظیم خواهد شد.
۳- اصل گواهی ولادت بین المللی فرزند از شهرداری محل (Internationale Geboorteakte) و نیز اصل گواهی ولادت هلندی متقاضی (اصل گواهی ولادت هلندی پس از رویت عودت می گردد)

توجه:

 نام و نام خانوادگی  پدر و مادر مطابق با مندرجات شناسنامه ایرانی در گواهی ولادت صادره درج شده باشد و به مهر و امضاء رسيده باشد. در صورت مغایرت با شناسنامه والدین نسبت به تصحیح گواهی ولادت مطابق مشخصات شناسنامه ای والدین  قبل از ارائه مدارک اقدام گردد؛ در غیر اینصورت امکان صدور شناسنامه به هیچ عنوان میسر نخواهد بود.
۴- اصل شناسنامه های جديد پدر و مادر به همراه دو قطعه عکس جدید پدر و مادر جهت الصاق به اقرانامه تنظیمی.
۵- دو برگ كارت آثار انگشتان، ملصق به عكس درخواست کننده. اين برگ و عکس ملصق در آن بايد توسط پليس هلند مهر و امضاء و شده باشد. (کارت انگشت نگاری پس از تماس با بخش کنسولی، از طريق پستی برای درخواست کننده ارسال ميشود تا نزد پليس هلند انگشت نگاری و تأييد نمايد)
۶- شش قطعه عکس جديد ۴×۳ تمام رخ، غيرفوری، غيربرقی، بدون کلاه و عينک و با زمينه سفيد که مشخصات صاحبش در پشت آن نوشته شده و عکس بانوان با حجاب اسلامی باشد
۷ - تصویر کارت اقامت و یا گذرنامه هلندی متقاضی
۸-  پرداخت هزینه در بخش کنسولی با دستگاه PIN.

_________________________________________________

خانم خارجی با همسر ایرانی

صدور شناسنامه جهت بانوان خارجی‌ که با مردان ایرانی‌ ازدواج می‌‌نمایند منوط به ثبت ازدواج آنها در نمایندگی‌ بوده و سپس شناسنامه ایرانی‌ جهت آنها صادر خواهد شد.

جهت اطلاعات بیشتر لطفا به بخش ثبت ازدواج مرد ایرانی‌ با زن غیر ایرانی‌ مراجعه شود.

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران