معرفی سفیر یا نمایندگی
تازه های علم و فناوری

 

بسمه تعالی

 

 

 

آَنچه در این مجموعه می خوانید:

 الف) حوزه تجهیزات و یافته های پزشکی و زیست فناوری

1-   برگزاری پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران

2-     ارائه روشی نوین جهت حذف آلاینده های پساب دارویی توسط پژوهشگران کشور

3-     موفقیت محققان در ساخت سامانه دارویی برای درمان سلول های سرطانی

4-     تولید نانو حسگری با قابلیت تشخیص زود هنگام ویروس هپاتیت C

5-     ابتکار پژوهشگران در ساخت جایگزین استخوان مقاوم به شکست

6-      موفقیت محققان کشورمان در افزایش بهره وری در تولید نوعی آبزی

7-     تولید نانو حسگری جهت تشخیص نوعی ماده مخدر

8-     ابتکار محققان کشورمان در طراحی باغچه هوشمند سبزی خانگی

9-     ارائه راهکاری نوین جهت جلوگیری از سرمازدگی محصولات باغی

10- تولید دستگاهی برای بی خطر سازی زباله های صنعتی در کشور

11- موفقیت محققان در تولید نخستین نوشابه لبنی در کشور

ب) حوزه صنعت و نرم افزار

1-   تولید پلیمر مورد نیاز صنایع توسط محققان کشورمان

2-   موفقیت پژوهشگران در تولید نخ نانویی با قابلیت خنک کنندگی

3-   ابتکار صنعتگران کشورمان در تولید اوراق فشرده چوبی با نوعی چسب

4-   ساخت چاپگر سه بعدی صنعتی توسط محققان کشور

5-   ارائه روشی نوین جهت کاهش نیروی اصطکاک با سطوح آب گریز

ج) حوزه پتروشیمی، انرژی و صنایع نفت و گاز          

1-   ارائه روشی نوین جهت تولید غشاهایی با کاربرد در جداسازی گازها

2-   افزایش کارایی سلول های خورشیدی توسط محققان کشورمان

3-   ابتکار پژوهشگران کشور در ذخیره سازی انرژی گرمایی با فناوری نانو

4-   موفقیت محققان در حذف ترکیبات گوگرددار از سوخت فسیلی

 

الف) حوزه تجهیزات و یافته های پزشکی و زیست فناوری

1-  برگزاری پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران    

          پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در مورخ 4 الی 7 اردیبهشت ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید. در این دوره از نمایشگاه بیش از ده هزار دستگاه و تجهیزات ساخت ایران از حدود 394 شرکت داخلی ارائه گردید. مهمترین اقدامات در نمایشگاه سال جاری ثبت لوگوی ساخت ایران در سازمان ثبت مالکیت های فکری و ارائه گواهی انطباق استاندارد برای تجهیزات ساخت داخل برای نخستین بار در کشور می باشد.  

2- ارائه روشی نوین جهت حذف آلاینده های پساب دارویی توسط پژوهشگران کشور   

          پژوهشگران دانشگاههای قوچان و فردوسی مشهد موفق شدند با استفاده از فناوری نانو، ماده‌ای را توسعه دهند که با استفاده از نور خورشید، آلاینده‌های خطرناک دارویی را به‌صورت کامل و مؤثر از آب حذف می‌کند. در این طرح با سنتز نانو ذرات مغناطیسی کامپوزیتی و نور خورشید، امکان حذف پساب دارویی فراهم می گردد. استفاده از این روش بسیار ارزان، آسان و زیست سازگار بوده و نیازی به مرحله تصفیه‌ ثانویه نیز نخواهد بود. نتایج این تحقیق در مجله‌Environmental Science and Pollution Research به چاپ رسیده است.

3- موفقیت محققان در ساخت سامانه دارویی برای درمان سلول های سرطانی     

          پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اجرای مطالعاتی موفق به ساخت آزمایشگاهی  نانوحامل‌هایی برای درمان سرطان به روش ژن‌درمانی شدند. این نانوحامل ها به صورت هدفمند ژن مورد نظر را به سلول سرطانی وارد کرده و منجر به درمان آن می‌شود. در این روش به دلیل ورود هدفمند به سلول‌ها، خصوصیت سمی مواد پلیمری مورد استفاده به طرز چشمگیری کاهش یافته است. نتایج این تحقیق در مجله‌ Colloids and Surfaces B: Biointerfaces به چاپ رسیده است.

 

 

4- تولید نانو حسگری با قابلیت تشخیص زود هنگام ویروس هپاتیت C  

          پژوهشگران دانشگاه ایلام موفق به تولید نانوحسگری جهت شناسایی ویروس هپاتیت C شدند. استفاده از این نانوحسگر منجر به کاهش هزینه‌های مربوط به فرایند تشخیص این بیماری می‌شود، همچنین  این نانوحسگر دارای سرعت، دقت و حساسیت بالایی جهت تشخیص بیماری می باشد. نتایج این پژوهش در مجله Biosensors and Bioelectronics به چاپ رسیده است.

5- ابتکار پژوهشگران در ساخت جایگزین استخوان مقاوم به شکست

          محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به ساخت جایگزین­ های استخوانی مقاوم به شکست شدند. از مزایای این کامپوزیت خواص مطلوب مکانیکی، خواص بیولوژیکی و زیست تخریب پذیری بالا و امکان جذب و جایگزینی با بافت استخوانی می باشد. قابل ذکر است مقاومت به شکنندگی این محصول نسبت به نمونه های مشابه موجود در بازار بیش از سه برابر است.

6- موفقیت محققان کشورمان در افزایش بهره وری در تولید نوعی آبزی

            پژوهشگران دانشگاه خرمشهر با همکاری مرکز تحقیقات ژنتیک یاسوج موفق شدند با افزودن نانوذرات به جیره غذایی ماهیان قزل‌آلای رنگین‌کمان، بهره‌وری تولید این گونه آبزی را افزایش دهند. از مزایای این روش افزایش قابل‌توجه تولید این آبزی بدون کاهش رشد، بازماندگی و آسیب دیدن ایمنی آن و صرفه‌جویی در مصرف آب می باشد. نتایج این تحقیق در مجله Aquaculture به چاپ رسیده است.

7- تولید نانو حسگری جهت تشخیص نوعی ماده مخدر  

          محققان کشور موفق به ساخت حسگری جهت تشخیص ماده مخدر شیشه شدند. این حسگر قادر است با استفاده از نور یو.وی و از طریق تغییر رنگ وجود بخارات ماده مخدر شیشه را نشان دهد. از مزایای این حسگر تشخیص سریع و ارزان بودن قیمت آن است. این طرح در نشستی در حوزه ابداعات و اختراعات امریکا معرفی و مورد استقبال قرار گرفت.

8- ابتکار محققان کشورمان در طراحی باغچه هوشمند سبزی خانگی   

          فناوران کشورمان موفق به طراحی و ساخت باغچه هوشمند سبزی خانگی شدند. آنها در این روش مبادرت به ساخت دستگاهی بر اساس استانداردهای معتبر داخلی و بین‌المللی برای تولید محصولات کشاورزی سالم کردند .از مهمترین مزایای این روش کشت بدون خاک، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و آب تا 90 درصد، تولید محصولات ارگانیک و عدم استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها، حذف زمان و مکان در کشت سبزیجات خانگی، افزایش 4 برابری مقدار کشت و افزایش سرعت رشد آنها تا 6 برابر می باشد.

9- ارائه راهکاری نوین جهت جلوگیری از سرمازدگی محصولات باغی    

          محققان کشورمان موفق به ساخت دستگاهی برای جلوگیری از سرمازدگی درختان باغی و محصولات کشاورزی شدند. این دستگاه معمولا در مرکز باغ نصب می‌شود و در شب شروع به مکش هوای سرد ساکن در سطح زمین و پرتاب آن به سمت بالا می‌کند. این امر سبب برگرداندن هوای گرم لایه بالا به سطح زمین می شود و پس از دقایقی دمای کل محدوده چندین درجه افزایش می یابد. از مزایای این دستگاه قابلیت نصب آن در زمین‌های ناهموار و شیب‌دار تپه‌ای و دره‌ای می باشد. قابل ذکر است نمونه مشابه این دستگاه از سال‌های قبل در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز مورد استفاده بوده است.

10- تولید دستگاهی برای بی خطر سازی زباله های صنعتی در کشور   

          پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی با استفاده از امواج ماکروویو، راکتور پلاسمایی را عرضه کردند که در جهت نابودسازی زباله‌های صنعتی استفاده ‌می شود. فناوری پلاسما در این راکتور به دلیل تولید محیط بسیار داغ وپر انرژی قادر خواهد بود حتی محکم‌ترین پیوندهای موجود در مولکول‌های مواد مختلف را بشکند. در طراحی این دستگاه به جای منابع فسیلی از امواج انرژی بهره گرفته شده است و لذا باعث حفظ محیط زیست می گردد.

 

 

11- موفقیت محققان در تولید نخستین نوشابه لبنی در کشور  

          پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به تولید نوشابه لبنی بر پایه شیر برای اولین بار در کشور شدند. این نوشابه حاوی مقادیری کلسیم، پروتئین، و املاح معدنی بوده و باعث تقویت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان می شود. استفاده از اسید ماست به جای اسیدهای مضر، لاکتوز به جای شکر و تقویت استخوان ها به جای پوکی استخوان ها از دیگر ویژگی های نوشابه لبنی می باشد.

ب ) حوزه صنعت و نرم افزار

1- تولید پلیمر مورد نیاز صنایع توسط محققان کشورمان     

          محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی موفق به تولید نوعی پلیمر شدند که نمونه صنعتی آن تا سال آینده در بازار عرضه خواهد شد. این نوع پلیمر در صنایع خودرو سازی، نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد و تولید آن ارزش افزوده زیادی برای کشور به همراه دارد. قابل ذکر است که ایران در دانش پلیمری جزو 10 کشور اول دنیا می باشد.

2- موفقیت پژوهشگران در تولید نخ نانویی با قابلیت خنک کنندگی     

          فناوران ایرانی موفق شدند نخ هایی با فناوری نانو تولید کنند که خاصیت خنک کنندگی دارد و بسیار سریع خشک می شود. ازمهمترین کاربردهای این نخ در صنعت نساجی و الیاف تابستانی و زمستانی، لباس های نظامی، پوشاک ورزشی و کفش می باشد. نخ نانویی تولید شده در این طرح نسبت به نمونه های مشابه خارجی از کیفیت بالا و قیمت پایینی برخوردار می باشد.

3- ابتکار صنعتگران کشورمان در تولید اوراق فشرده چوبی با نوعی چسب     

          محققان دانشگاه تربیت مدرس موفق به تولید اوراق فشرده چوبی با استفاده از نوعی چسب معدنی شدند. از جمله مزایای این محصول مقاومت بالا به عوامل جوی، آتش و عوامل بیولوژیک، قیمت پایین، کاهش آلودگی‌­های محیط زیست و استفاده از ضایعات در فرایند تولید می باشد. این طرح در مؤسسه اختراعات اروپا ثبت اختراع شده است. نتایج این تحقیق در مجله European Journal of Wood and Wood Products   به چاپ رسیده است.

4- ساخت چاپگر سه بعدی صنعتی توسط محققان کشور   

          صنعتگران کشورمان موفق به ساخت دستگاه پرینتر سه‌بعدی صنعتی شدند. از مهمترین مزایای این دستگاه عدم نیاز به قالب، استحکام بالا، بهره‌وری زیاد و صرف زمان کم جهت تولید قطعات می باشد. این فناوری در 6 کشور دنیا همچون آمریکا، آلمان و فرانسه وجود دارد و با تلاش محققان کشورمان، ایران به عنوان هفتمین کشور دارای این فناوری در سطح دنیا می باشد.

5- ارائه روشی نوین جهت کاهش نیروی اصطکاک با سطوح آب گریز     

          پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند با ایجاد پوشش‌های فوق آب‌گریز بیش از 77 درصد نیروی اصطکاک را کاهش دهند. این طرح موجب کاهش مصرف انرژی در شناورها و کاهش مصرف سوخت آنها می شود. از این پوشش می‌توان در کاربردهای مختلفی از قبیل تولید سطوح ضد زنگ، ضد یخ، خود تمیز شونده و سطوح کاهنده‌ نیروی اصطکاک بهره برد. نتایج این تحقیق در مجله Energy به چاپ رسیده است.

ج ) حوزه پتروشیمی و صنایع مرتبط با نفت و گاز

1- ارائه روشی نوین جهت تولید غشاهایی با کاربرد در جداسازی گازها     

          محققان پژوهشگاه صنعت نفت موفق به تولید غشاهایی جهت کاربرد در سیستم تصفیه و بازیافت پساب های صنعتی و جداسازی گازها شدند. از مهمترین ویژگی های این غشاها گزینش‌پذیری بالا، مصرف پایین انرژی، هزینه نصب و راه‌اندازی پایین، هزینه عملیاتی اندک و کارایی بالا می باشد. از این محصول می توان در صنایع مختلف، مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌های نفت و گاز برای جداسازی، تغلیظ، خالص‌سازی و یا فرآوری نهایی محصول تولیدی استفاده نمود.

2- افزایش کارایی سلول های خورشیدی توسط محققان کشورمان   

          محققان دانشگاه تربیت مدرس با استفاده از نانوذرات توانستند عملکرد سلول‌های خورشیدی پلیمری را بهبود بخشند. افزایش بازدهی نوری و الکتریکی سلول خورشیدی، پایداری مناسب، قابلیت جذب نور بالا، کاهش هزینه، کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و زیست سازگاری از مهمترین ویژگی های این روش می باشد. نتایج این تحقیق در مجله Electrochimica Acta  منتشر شده است.

3- ابتکار پژوهشگران کشور در ذخیره سازی انرژی گرمایی با فناوری نانو

          پژوهشگران دانشگاه های صنعتی اصفهان و شهرضا موفق شدند با استفاده از نانو ذرات روشی را جهت افزایش بازدهی ذخیره‌ انرژی گرمایی ارائه دهند. از دیگر مزایای این روش کاهش مقدار ماده مصرفی و هزینه، بهبود عملکرد گرمایی، افزایش انتقال گرما و پایداری بیشتر می باشند. این طرح قابل کاربرد در  سامانه‌های ذخیره‌ انرژی گرمایی خورشید، مدیریت انرژی ساختمان و دفع شوک‌های گرمایی قطعات الکترونیک می باشد. نتایج این تحقیق در مجله‌International Journal of Heat and Mass Transfer منتشر شده است.

4-موفقیت محققان در حذف ترکیبات گوگرددار از سوخت فسیلی

          محققان دانشگاه زنجان موفق شدند نانوکاتالیستی را تولید کنند که قادر به حذف 98 درصدی ترکیبات گوگردی از سوخت فسیلی می باشد. از مزایای این طرح کاهش آلودگی محیط‌زیست و تولید یک سوخت پاک، افزایش ارزش سوخت، پیشگیری از تخریب تجهیزات و مخازن، بازدهی بالا، مقاومت بالای حرارتی و قیمت پایین می باشند. نتایج این پژوهش در مجله  Chemical Engineering Journal منتشر شده است.

 

 

 

 

 


- http://iranlabexpo.ir/index.php?lang=1

- http://www.isna.ir/news/95122113668/

- http://nano.ir/index.php?ctrl=news&actn=news_view&site_id=1&lang=1&id=57908

 

- http://tnews.ir/news/8e4285424002.html

- http://www.mehrnews.com/news/3974078/

- http://www.isna.ir/news/96020401963/

- http://labsnet.ir/marine/news/58156

- http://stnews.ir/1396/02/09/ ,http://www.isna.ir/news/96021207401/

- http://www.ghatreh.com/news/nn37390834/

- http://www.isna.ir/news/96020100231/

- http://www.irna.ir/fa/News/82463782/

- http://tnews.ir/news/b8e284746958.html

- http://www.mehrnews.com/news/3951698/

- http://www.isna.ir/news/96021609345/

- http://news.sanatma.com/6109, http://www.isna.ir/news/96021207331

- http://rooykard24.com/news/12487593/

- http://www.isna.ir/news/96021106138/

- http://www.isna.ir/news/96021307606/

 

- http://www.mehrnews.com/news/3967689/

- http://www.fdn.ir/news/5629/

 

 

وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو