يکشنبه ١٧ آذر ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
 • پورتال امام خمینی
 • دفتر مقام معظم رهبری
 • ریاست جمهوری
 • معاونت امور مجلس
 • نقشه جامع علمی کشور
 • Ministry of Science, Research and Technology
 • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط ایران و هلند

روابط ایران و هلند در گذر زمان:

 شروع مراودات سیاسی میان ایران و هلند به اوایل قرن هفدهم میلادی بر می گردد. پس از آنکه دولت ایران جزیره هرمز را از تصرف پرتغالی ها خارج ساخت و بندرعباس مرکز تجارت خلیج فارس گردید، هلندی ها در قالب کمپانی هند شرقی هلند بدانجا راه یافتند و با اجازه شاه عباس اول صفوی (1628-1587م)، در سال 1623 میلادی، تجارتخانه ای دایر کرده به تجارت ابریشم پرداختند.

در سال 1626 میلادی، موسی بیک بعنوان نخستین سفیر شاه عباس اول به دربار لاهه راه یافت. شاه عباس در نامه ای به فرمانروای وقت هلند ارائه تسهیلات و تامین آسایش بازرگانان هلندی را در ایران تضمین کرد. نخستین سفیر هلند در ایران نیز «یان اسمیت» بود که به مدت دو سال (1630-1628م) در ایران بسر برد.
کمپانی هند شرقی گرچه عمدتا مشغول تجارت بود و به الزامات سیاسی - نظامی علاقه چندانی نشان نمی داد، اما هرجا و هرگاه که منافع و امتیازات بازرگانی خود را در مخاطره می دید، همچون یک دولت حاکم عمل می کرد. این شرکت حتی چندین بار با ایرانی ها درگیری مسلحانه پیدا کرد. از سوی دیگر، روابط رسمی بین ایران و هلند محدود بود. در فاصله سالهای 1625 الی 1631 میلادی، شاه عباس صفوی فرستادگانی را رهسپار لاهه کرد تا حمایت هلند از ایران را در جنگ های ایران و عثمانی جلب نماید، ولی این تلاش ها به جایی نرسید. هلند پاسخ خود را به وسیله فرماندار کل کمپانی هند شرقی در جاکارتا به دربار ایران فرستاد.
فعالیت های بازرگانان هلندی در ایران تا پايان زمان صفویه همچنان رو به رونقبود. بعد از سلسه صفویه و حمله افغان ها در سال 1722 میلادی، دفترنمایندگی و کارگزاری کمپانی هند شرقی هلند در اصفهان ویران شد و متعاقب آن بدلیل شرایط خاص، ادامه کارتشکیلات کمپانی هند شرقی هلند در بندرعباس نیز غیرممکن گردید. از آن پس فعالیت های این کمپانی در سراسر حوزه خلیج فارس تا پایان قرن هجدهم میلادی متوقف گردید.
در سال 1857 میلادی یک پیمان دوستی و بازرگانی میان دو کشور در پاریس منعقد گردید. نخستین کنسولگری هلند در سال 1868 در بوشهر گشایش یافت. هلندی ها سپس در تهران، سرکنسولی را منصوب کردند و بالاخره در سال 1902 میلادی روابط دیپلماتیک کامل میان دو کشور برقرار گردید. ابتدانمایندگی دولت ایران در لاهه گشایش یافت. سپس در سال 1910 میلادی، سفارت دولت هلند در تهران افتتاح گردید
در دوره قبل از انقلاب بویژه در بین سال های 1950 و 1979روابط دیپلماتیک درسطح سفیر برقرار بود و مناسبات دو کشور به دلیل وجوه مشترک نظام های سیاسی آن دو در سطح بالایی بود. ملکه وقت هلند در 1963 به ایران سفر کرد وشاه ایران متقابلا از هلند دیدار نمود

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، روابط سیاسی دو کشور ایران و هلند دچار فراز و نشیب هایی گردید
دولت هلند دو سال پس از انقلاب ( 1359)، با اعزام سفیر علاقه مندی خود را به بهبود و گسترش روابط بین دو کشور نشان داد. جمهوری اسلامی ایران در مهر ماه 1362 ( 1983 م) نظر مساعد خود را برای توسعه روابط فیمابین ابراز داشت. نخستین مسافرت هیات هایرسمی هلند به ایران در سال 1363 ( 1984 م) با سفر معاون وزارت کشاورزی و ماهیگیری وقت هلند به ایران انجام گرفت و در مقابل، مسافرت قائم مقام وزیر کشاورزی ایران به هلند را در پی داشت. روابط دیپلماتیک دو کشور تاکنون در سطح سفیر ادامهداشته است
اهم تحولات و تبادلهیاتها بین دو کشور از آن تاریخ تا سال 1392 به شرح زیر می باشد:

 •  دیدار رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس هلند در راس هیاتی پارلمانی مرکب از تعدادی از نمایندگان احزاب مختلف این کشور در اردیبهشت سال 1382 از تهران که اولین تبادل هیات پارلمانی بین دو کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود.
 •  آقای فان آرتسن وزیر خارجه وقت هلند در سال های 1379 و 1380 دوبار از جمهوری اسلامی ایران بازدید نمود وطی آن با ریاست جمهور، وزیر خارجه و رئیس مجلس دیدار و مذاکره کرد.
 • دكترحسن روحانی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی کشور در پائیز سال 1383 همزمان با ریاست دوره ای هلند بر اتحادیه اروپا جهت مذاکره و تشریح مواضع کشور در مورد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای از این کشور بازدید نمود و طی این سفر با نخست وزیر و وزیر خارجه هلند دیدار و مذاکره بعمل آورد.
 • در پاسخ به سفر هیات پارلمانی هلند، جناب آقای بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در راس هیاتی از نمایندگان مجلس در تیرماه 1384 از هلند بازدید و با رئیس مجلس، رئیس و نمایندگان کمیسیون سیاست خارجی و وزیرخارجه هلند دیدار و مذاکره نمودند.
 • دکتر خرازی، وزير وقت امور خارجه نيز در اردیبهشت ماه سال 1384 از هلند بازدید نمود و با نخست وزیر، رئیس مجلس، وزیرخارجه و وزیر اموراقتصادی دیدار و مذاکره نمود. این سفر اولین دیدار وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران از هلند بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود.
 •  دیدار دکتر جلیلی، معاون وقت اروپا و آمریکا از هلند در بهمن ماه 1384.
 • جناب آقای دکتر متکی، وزير امور خارجه، در آذرماه 1385 به منظور شرکت در جلسه سازمان منع سلاح های شیمیائی از هلند بازدید نمود ودر حاشیه اجلاس با نخست وزیر، وزیرخارجه و تعدادی از نمایندگان مجلس دیدار و مذاکره نمود.
 • دکتر عراقچی، معاون وقت حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در آبان 1386 به منظور شرکت در نشست سازمان منع سلاح های شیمیائی به هلند سفر نمود و در حاشیه آن با مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه، نایب رئیس و اعضای کمیته سیاست خارجی مجلس هلند مذاکره نمود.
 • دكتر صفری، معاون وقت اروپای وزارت امور خارجه در اسفند 1386 به منظور شرکت در سمینار روابط ایران و غرب به هلند سفر نمود و با وزیر امور خارجه، مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه، رئیس کمیته سیاست خارجی پارلمان هلند، آقای لوبرز نخست وزیراسبق هلند دیدار و مذاکره نمود.

روابط جمهوری اسلامی ایران و هلند در سالهای اخیر:

بدنبال پیروزی جناب آقای دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری در سال 1392 دو کشور با ابراز علاقه‌مندی برای توسعه مناسبات، گامهای عملی زیادی در این راستا برداشتند. این موضوع در سالهای 1393 و 1394همزمان با نهائی شدن برجام سرعت بیشتری پیدا کرد:

-         در مهرماه 1394 برت کوندرس وزیر امور خارجه هلند در راس هیاتی به جمهوری اسلامی ایران سفر و با جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم، جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی و جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه دیدار نمود.

-         در سالهای 1394 و 1395 آقای هنک کامپ وزیر وقت امور اقتصادی هلند دو بار به ایران سفر و سند نقشه راه همکاریهای اقتصادی به امضای مقامات دو کشور رسید.

-         در تیرماه سال 1395 جناب آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه به هلند سفر و با مقامات ارشد هلند شامل نخست وزیر، رئیس مجلس نمایندگان، وزیر امور خارجه، وزیر امور اقتصادی و رئیس و اعضای کمیته روابط خارجی پارلمان دیدار و گفتگو نمود.در این سفر یادداشت تفاهم رایزنیهای سیاسی بین دو کشور به امضاءرسید.

-         در آبانماه 1395 وزیر زیر ساخت و محیط زیست هلند به تهران سفر نمود و چند یادداشت تفاهم بین دو کشور امضاءگردید.

-         جناب آقای حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز در آذرماه 1395 به لاهه سفر کرد و یادداشت تفاهم همکاریهای کشاورزی بین دو کشور به امضاء رسید.

-         اولین دور رایزنیهای سیاسی بین ایران و هلند نیز در بهمن ماه 1395با سفر مجید تخت روانچی معاون وقت اروپا و امریکا وزارت امور خارجه به لاهه برگزار گردید.

-         اعضای کمیته روابط خارجی پارلمان هلند پس از چهارده سال در آبانماه 1396به جمهوری اسلامی ایران سفر کردند.

-         در آذرماه سال 1396 کارگروه عالی همکاریهای اقتصادی دو کشور با سفر جناب آقای خزاعی معاون وزیر امور اقتصاد و دارائی و رئیس سازمان سرمایه گذاری ایران برگزار گردید.

-         در این مدت همچنین هیاتهای زیادی در سطوح معاونین وزیر و مدیران کل وزارتخانه ها و سازمانهای کشورمان به هلند و بالعکس انجام شده است.براساس استراتژی توسعه گام به گام مناسبات دو کشور که با اراده مقامات دو کشور شکل گرفته است،حجم مناسبات تجاری دو کشور از 280 میلیون یورو در سال 2013 به یک میلیارد و66 میلیون یورو در سال 2017 ارتقاء یافته است. 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران