چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه| تحلیلگر آمریکایی: اروپا از فرمانبرداری در برابر آمریکا به‌تنگ آمده است

 یک تحلیلگر آمریکایی مسائل سیاسی در یک مصاحبه اختصاصی با اشاره به اینکه آمریکا «نفوذ هژمونیک» خودش را از دست داده گفت که اروپا از ایفای نقش فرمانبردار در برابر واشنگتن «به‌تنگ آمده است».

«دنیل پاتریک ولش»، تحلیلگر مسائل سیاسی و نویسنده مطالب تحلیلی در رسانه‌های آمریکا در مصاحبه اختصاصی با بخش انگلیسی خبرگزاری تسنیم گفت: «آمریکا قدرت هژمونیک خودش را از دست داده و کشورهایی که لابه‌های مستبدانه‌اش را نادیده بگیرند سرانجام بهتری خواهند داشت».

ولش گفت: «این اتفاقی است که در سراسر آفریقا و آسیا درباره چین اتفاق می‌افتد و فکر می‌کنم اروپا از ایفای نقش فرمانبرداری در برابر آمریکا به‌تنگ آمده است».

این تحلیلگر آمریکایی درباره اقدام کشورهای اروپایی برای ثبت «سازوکار حمایت از تبادلات تجاری» (موسوم به «ساحات» یا «INSTEX») هم اظهارنظر کرد. ولش در پاسخ به این سؤال که آیا اروپا با چنین اقداماتی می‌تواند در برابر کارزار فشار آمریکا علیه ایران مقاومت کند گفت: «فکر می‌کنم اگر می‌دانند چه‌چیزی برایشان بهتر است، بایستی همین کار را انجام دهند».دولت‌های اروپایی از روز 11 بهمن‌ماه در بیانیه‌ای رسماً اعلام کردند که ثبت شرکتی در اروپا برای کلید زدن راهکار دوم را آغاز کرده‌اند. در بیانیه این دولت‌ها آمده است: «فرانسه، آلمان و انگلیس، در راستای تعهد راسخ و تلاش‌های ادامه‌دار خود برای "حفظ برنامه جامع اقدام مشترک" (برجام) که به تأیید قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت رسیده، ایجاد "ابزار حمایت از مبادلات تجاری" را اعلام می‌کنند. این ابزار، کانال ویژه‌ای برای تسهیل تجارت مشروع میان عاملان اقتصادی اروپا و ایران است".

«اینستکس»  در واقع قرار است به‌عنوان یک نهاد واسط برای مبادله پایاپای میان شرکت‌های بستانکار از و بدهکار به ایران عمل کند. قرار است یک شعبه از این شرکت در اروپا و شعبه‌ای دیگر در ایران ثبت شود و این دو شرکت، تمام اطلاعات مبادلات تجاری میان شرکت‌های اروپایی و ایرانی را ثبت کنند.

این کانال، طبق الگوی عملکرد پیش‌بینی‌شده قرار است به‌عنوان یک نظام اعتباری، بدون نیاز به رد و بدل شدن پول عمل کند، در این روش، به‌عنوان مثال، اگر ایران به یک شرکت فرانسوی نفت صادر کند، اعتبار ناشی از هزینه این صادرات نزد اس‌پی‌وی ذخیره خواهد شد و ایران بعداً می‌تواند از این اعتبار برای وارد کردن کالا از یک شرکت ایتالیایی استفاده کند، به همین نحو، شرکت ایتالیایی هم می‌تواند از اعتبار خود نزد اس‌پی‌وی برای معاملات دیگر استفاده کند.

انتهای پیام/*


١٠:٠٩ - 1397/11/17    /    شماره : ٥٥٦٦٣٨    /    تعداد نمایش : ٢٥٣٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: