معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > تکرار شکست توطئه آمریکا و عربستان علیه سوریه


  چاپ        ارسال به دوست

تکرار شکست توطئه آمریکا و عربستان علیه سوریه

تکرار شکست توطئه آمریکا و عربستان علیه سوریه

توطئه آمریکا و عربستان در تحمیل فشار مضاعف بر سوریه، با ابتکار عمل و هماهنگی ایران و روسیه در سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW) شکست خورد.

 با درخواست گروه غرب به رهبری آمریکا و همچنین عربستان سعودی، پنجاه و ششمین اجلاس فوق العاده شورای اجرایی سازمان منع سلاحهای شیمیایی جهت بررسی هفتمین گزارش مکانیسم تحقیقاتی مشترک (JIM) سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی که در آن انگشت اتهام استفاده از سلاح های شیمیایی به سمت دولت سوریه نشانه رفته است برگزار شد.
پس از دو هفته مذاکره در خصوص تصمیم پیشنهادی آمریکا و هم پیمانانش و چهار دور گفتگو و تقاضای تعلیق مکرر نشست توسط آمریکا جهت اتخاذ تصمیمی شدید علیه سوریه و همراه نمودن کشورهای عضو شورای اجرایی با این تصمیم، در تعامل نزدیک میان هیات های جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و برگزاری جلسات و مذاکرات فشرده با سایر هیات ها و با همراهی کشورهای همفکر از جمله چین و بلاروس، آمریکا و عربستان سعودی در کسب آراء لازم برای تصویب این پیشنهاد توفیق نیافته و تصمیم خود را پس گرفتند.

دکتر جهانگیری، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاح های شیمیایی، به گروگان گرفتن سازمان منع سلاح های شیمیایی توسط آمریکا و جریان سازی سیاسی علیه سوریه را به شدت محکوم نمود. 

آمریکا و سایر متحدانش پس از عدم توفیق در شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکوم نمودن سوریه بر اساس گزارش های هیات حقیقت یاب و مکانیسم تحقیقاتی مشترک و عدم تمدید ماموریت این مکانیسم با وتوی روسیه ، این بار به دنبال دستیابی به مقاصد شوم خود با اتهامات دیگری هستند.
استفاده ابزاری از سازمان منع سلاح های شیمیایی جهت اعمال فشار بر سوریه و همچنین توجیه اقدام نظامی یکجانبه در حمله به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه تنها به بهانه و اتهام حمله شیمیایی مشکوک در خان شیخون از جمله این اتهامات بود؛ اتهامی که بدون انجام هرگونه بازرسی و نمونه برداری از محل صورت گرفته است.


٢٠:٠٣ - 1396/09/07    /    شماره : ٤٨٨٤٢٨    /    تعداد نمایش : ٥١٩خروج
وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو