معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > امضاي تفاهم نامه برنامه اقدام توسعه همکاري‌هاي ايران و هلند


  چاپ        ارسال به دوست

امضاي تفاهم نامه برنامه اقدام توسعه همکاري‌هاي ايران و هلند

امضاي تفاهم نامه برنامه اقدام توسعه همکاري‌هاي ايران و هلند

دومين نشست کارگروه عالي توسعه روابط اقتصادي ايران و هلند با حضور هيات اقتصادي جمهوري اسلامي ايران به رياست محمد خزاعي معاون وزير اموراقتصادي و دارائي و رئيس سازمان سرمايه گذاري کشورمان در شهر لاهه با طرفهاي ذيربط هلندي برگزار گرديد.

در اين نشست برنامه اقدام توسعه همکاريهاي اقتصادي دو کشور در سال 2018 براساس نقشه راه همکاريهاي اقتصادي جموري اسلامي ايران و هلند در حوزه هاي يازده گانه انرژي، آب، کشاورزي، بنادر و دريانوردي، بانک هاي مرکزي و تجاري، علمي، فناوري و نوآوري، توسعه فرودگاهي و... با حضور دکتر عليرضا جهانگيري سفير جمهوري اسلامي ايران در هلند و اعضاي ايراني و هلندي کارگروه عالي اقتصادي ، به امضاي محمد خزاعي معاون وزير اموراقتصادي و دارائي و « مارتين فان دن برخ»معاون امور اقتصادي وزير امور خارجه هلند رسيد.

محمد خزاعي رئيس طرف ايراني کارگروه عالي اقتصادي ايران و هلند در مراسم امضاي اين تفاهمنامه، «پيشرفت در مذاکرات با طرف هلندي را بسيار خوب ارزيابي نمود و تصريح کرد: شرکتهاي هلندي در حوزه هاي مختلف بسيار علاقمند به همکاري با طرف هاي ايراني هستند وچشم انداز روشني براي همکاريهاي اقتصادي و فني بين دو کشور وجود دارد

در چارچوب اين کارگروه عالي اقتصادي و با حضور معاون بين الملل بانک مرکزي کشورمان مذاکرات سازنده اي با مديران بانک مرکزي و بانکهاي بزرگ هلندي و همچنين صندوق ضمانت صادرات هلند (آتراديوس) صورت گرفت. همچنين دو طرف براي همکاري هاي علمي، فناوري و نوآوري در حوزه هاي مختلف اقتصاد دانش بنيان اعلام آمادگي نموده و توافق نمودند زمينه ارتباط و گسترش مراودات موسسات علمي و فناوري دو کشور را در اولين فرصت فراهم نمايند.

در زمينه توسعه همکاري هاي کشاورزي و آب و فاضلاب طرفين تاکيد نمودند کارگروه هاي تخصصي کشاورزي و آب شکل گرفته بر اساس يادداشت تفاهم هاي امضاء شده ميان وزراي ذيربط طرفين در اولين فرصت نشستهاي تخصصي را برگزار و راههاي گسترش سرمايه گذاري و تبادل تجارب و آموزش بين بخشهاي مربوطه را هموار نمايند.

معاون وزير امور اقتصادي و دارائي کشورمان به همراه معاون بانک مرکزي و اعضاي هيات ايراني همچنين در جلسه اي کارشناسي، با حضور مدير امور اقتصادي کنفدراسيون صنايع و کارفرمايان هلند و مديران شرکتهاي بزرگ هلندي، راههاي توسعه همکاريها و سرمايه گذاري شرکتهاي هلندي در حوزه هاي نفت و گاز، توسعه گلخانه ها، انرژي هاي نو و مديريت آب و فاضلاب و ديگر زمينه هاي مهم صنعتي و خدماتي و نيز راهکارهاي فعالتر کردن حمايتهاي بانکي از اين سرمايه گذاري ها را بررسي نمودند.

اضافه مي نمايد، کارگروه عالي توسعه روابط اقتصادي ايران و هلند به ابتکار وزارت امور خارجه و سفارتخانه هاي دو کشور و با مديريت وزارت امور اقتصادي و دارايي کشورمان و معاونت اقتصادي وزارت امور خارجه هلند سال گذشته با هدف توسعه نظام مند روابط اقتصادي و بر طرف کردن موانع و نيز زمينه سازي مناسب براي فعاليتهاي بخش خصوصي دو کشور در سفر وزير اقتصاد اين کشور به تهران شکل گرفت که به عنوان مدل موفقي از ديپلماسي اقتصادي در روابط دو جانبه با هلند معرفي شده است.


١٩:١٨ - 1396/09/13    /    شماره : ٤٨٩٤١٧    /    تعداد نمایش : ٧٩٧خروج
وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو