معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و عراق به خاطر حمایت‌ کشورها از تروریست‌هاست


  چاپ        ارسال به دوست

کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و عراق به خاطر حمایت‌ کشورها از تروریست‌هاست

کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و عراق به خاطر حمایت‌ کشورها از تروریست‌هاست

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه تاکید کرد: برخی از کشورها در کاربرد سلاح‌های شیمیایی توسط گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق مقصرند.

 

غلامحسین دهقانی مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه و رئیس هیات ایرانی شرکت‌کننده در بیست و دومین نشست کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در لاهه، طی سخنانی وجود زرادخانه‌های شیمیایی متعلق به کشورهای عضو و نیز گروه‌های تروریستی را خطری برای صلح و امنیت جهانی دانست.

 

کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و عراق به خاطر حمایت‌ کشورها از تروریست‌هاست

 

وی ادامه داد: کاربرد سلاح‌های شیمیایی توسط گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق پیامد واقعی حمایت مستقیم و یا غیرمستقیم برخی از کشورها از این گروه‌های تروریستی است.

 

مدیرکل وزارت امور خارجه با تاکید بر اهمیت جهانشمولی کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، از کشورهای عضو و دبیرخانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درخواست کرد تلاش‌های خود را در راستای الحاق غیراعضا و به ویژه رژیم صهیونیستی که علیرغم داشتن سلاح‌های کشتار جمعی عضو هیچ یک از معاهدات بین‌المللی کشتارجمعی نیست، افزایش دهند.

 

تلاش‌های دولت سوریه در زمینه انهدام سلاح‌های شیمیایی قابل قدردانی است

 

دهقانی با توجه به اهمیت گسترش همکاری‌های بین‌المللی و ضرورت مبادله فناوری و دانش فنی در زمینه شیمیایی، عدم موفقیت سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در تصویب برنامه اقدام برای ماده ۱۱کنوانسیون و نیز عدم اختصاص بودجه کافی به موضوع ارتقای همکاری‌های بین‌المللی علیرغم گذشت دو دهه از تصویب کنوانسیون را موجب نگرانی دانست و خواستار تلاش مشترک کشورهای عضو در این زمینه شد.

 

وی تلاش‌های دولت سوریه در زمینه انهدام سلاح‌های شیمیایی، علیرغم شرایط دشوار و غیرامن داخلی را مهم تلقی و قابل قدردانی قلمداد کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در الحاق این کشور به کنوانسیون و اجرای تعهدات بین‌المللی تحت مقرارت کنوانسیون کمک کرده است.

 

سوریه از قربانیان تروریسم است

 

رئیس هیات ایرانی شرکت‌کننده در بیست و دومین نشست کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در لاهه افزود: ما براین باوریم که سوریه از قربانیان تروریسم است که چندین بار توسط داعش و سایر گروه‌های تروریستی مورد حمله شیمیایی قرار گرفته است.

 

دهقانی ضمن استقبال از تکمیل عملیات انهدام سلاح‌های شیمیایی روسیه و لیبی تصریح کرد: انهدام ذخایر سلاح‌های شیمیایی مهمترین تعهد کشورهای عضو کنوانسیون است.

 

امریکا اقدامات ضروری جهت تسریع روند انهدام زرادخانه‌های شیمیایی را انجام دهد

 

وی از آمریکا به عنوان بزرگترین دارنده سلاح شیمیایی خواست که اقدامات ضروری جهت تسریع روند انهدام زرادخانه‌های شیمیایی و انجام تعهدات خود به عمل آورند.

 

این دیپلمات ارشد کشورمان از حصول اجماع در خصوص معرفی سفیر و نماینده دائم کشور اسپانیا فرناندو آریاس، به عنوان مدیرکل آتی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی استقبال و از تلاش‌های مدیرکل فعلی این سازمان احمد اوزومجو تشکر و قدردانی کرد.

 

بیست و دومین کنفرانس کشورهای عضو با حضور نمایندگان دول عضو و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی و سازمان‌های غیردولتی فعال در زمینه سلاح‌های شیمیایی از روز دوشنبه شش آذر در لاهه هلند آغاز به کار کرده و تا امروز جمعه به کار خود ادامه خواهد داد.

 

قابل ذکر است سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از سال ۱۹۹۷و پس از لازم‌الاجرا شدن کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی تاسیس شده است و دارای ۱۹۲عضو است. رژیم صهیونیستی و کشورهای مصر، کره شمالی و سودان جنوبی عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نیست.

 

کنفرانس سالانه کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی مهمترین نهاد تصمیم‌گیرنده سازمان منع سلاح‌های شیمیایی است که هر ساله با شرکت اعضا تشکیل جلسه می‌دهد و ضمن بررسی آخرین تحولات در زمینه سلاح‌های شیمیایی اقداماتی را جهت بهبود روند انهدام و مقابله با سلاح‌های شیمیایی اتخاذ می‌کند.


١٩:٠٤ - 1396/09/14    /    شماره : ٤٨٩٦٤٤    /    تعداد نمایش : ٩١١خروج
وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو