جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > نشست سفیر جمهوری اسلامی ایران با اعضای کمیته روابط خارجی مجلس هلند


  چاپ        ارسال به دوست

نشست سفیر جمهوری اسلامی ایران با اعضای کمیته روابط خارجی مجلس هلند

سفیر کشورمان در هلند طی نشستی خواستار حمایت اتحادیه اروپا از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر شد.

دکتر علیرضا جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند در جلسه با اعضای کمیته روابط خارجی مجلس هلند تاکید کرد: هلند و اتحادیه اروپا نباید به رویه غیر قابل اعتماد آمریکا در قبال برجام توجه کنند. آمریکا در جهت تضعیف برجام حرکت می‌کند، در حالیکه باید به تعهدات خود در خصوص این توافق عمل کند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در این جلسه که پس از سفر هیات پارلمانی هلند به جمهوری اسلامی ایران برگزار شده بود و به ارزیابی مناسبات دو کشور اختصاص داشت، تاکید کرد: توسعه مناسبات بین دو کشور روند مناسبی را طی می‌کند، رفت و آمدهای خوبی بین دو کشور ظرف ماه‌های اخیر برقرار شده که از جمله می‌توان به سفر هیات پارلمانی هلند به جمهوری اسلامی ایران در اوایل آبانماه سالجاری و دیدار این هیات با مقامات جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. همچنین کار گروه عالی مناسبات اقتصادی دو کشور اخیراً در لاهه برگزار شد و طرح اقدام روابط اقتصادی بین دو کشور برای سال 2018 به امضای مقامات دو کشور رسید. رفت و آمد بین شهروندان دو کشور به کشور مقابل ظرف سالهای اخیر نیز افزایش قابل توجهی یافته که میزان روادید صادره توسط سفارتخانه‌های دو کشور این امر را بخوبی نشان می‌دهد.

جهانگیری در خصوص برجام خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به همه تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در 8 گزارش خود این امر را تایید کرده است؛ اما در مقابل آمریکا به تعهدات خود در قالب برجام عمل نکرده است. هلند و اتحادیه اروپا نباید اجازه دهند رویکرد آمریکا برای انحراف توجهات از برجام با طرح موضوعات غیر مرتبط با آن، باعث اختلال در اجرای برجام شود. در صورتیکه اجرای برجام از طرف غرب با مشکل مواجه شود، بطور طبیعی بر همکاری‌ها بین اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران تاثیر خواهد گذاشت.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سئوالی در خصوص مجازات اعدام تاکید کرد: اکثر اعدام شدگان در ایران قاچاقچیان مواد مخدر هستند، قاچاق مواد مخدر هزینه‌های زیاد مادی و معنوی برای جمهوری اسلامی ایران در برداشته است و افسران و سربازان زیادی از جمهوری اسلامی ایران در راه مبارزه با ترانزیت مواد مخدر به اروپا به شهادت رسیده‌اند.

وی خواستار حمایت اتحادیه اروپا از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر شد.

جهانگیری همچنین به موضوع بررسی قانون مجازات قاچاقچیان مواد مخدر در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد.

سفیر کشورمان در خصوص بحران یمن اظهار داشت: اقدام هلند در شورای حقوق بشر در حمایت از تحقیقات مستقل در مورد نقض حقوق بشر در یمن قابل تقدیر است، اما در شرایط کنونی بازگشایی بنادر و فرودگاه‌های یمن برای ارسال کمک‌های انساندوستانه لازم و ضروری است، چون شرایط قحطی و وبا در این کشور بسیار جدی و تاسف بار بوده و حامیان و عاملان اقدام نظامی علیه یمن باید پاسخگوی بحران انسانی گسترده در یمن باشند.

جهانگیری در پاسخ به سئوال یکی از نمایندگان درخصوص ادعای ارسال موشک از سوی ایران به یمن تاکید کرد: در حالیکه امکان ارسال کمک‌های انساندوستانه به یمن وجود ندارد و این کشور تحت محاصره دریایی و هوایی است، چگونه ادعا می‌شود که جمهوری اسلامی ایران برای یمن موشک ارسال کرده است؟ اینگونه ادعاها با واقعیت هیچگونه تناسبی ندارد و جمهوری اسلامی ایران آن را کاملاً رد می‌کند.


١٢:٢٢ - 1396/10/01    /    شماره : ٤٩٢٤٩٤    /    تعداد نمایش : ٦٩٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران