معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > برگزاری پنجاه و نهمین نشست فوق العاده شورای اجرائی سازمان منع سلاح های شیمیائی در خصوص حادثه سالزبری انگلستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری پنجاه و نهمین نشست فوق العاده شورای اجرائی سازمان منع سلاح های شیمیائی در خصوص حادثه سالزبری انگلستان

در نشست سازمان منع سلاح های شیمیائی درباره حادثه سالزبري انگلستان تاکید شد:
سفیر و نماینده دائم ایران: تنها پس از انتشار يافته هاي OPCW، امکان قضاوت در مورد استفاده از سلاح شیمیائی وجود دارد .
در نشست فوق العاده شورای اجرائی سازمان منع سلاح های شیمیائی (OPCW) در لاهه ،سفیر و نماینده دائم کشورمان بر لزوم انجام وظایف سازمان منع سلاحهای شیمیائی به عنوان تنها نهاد صالح برای انجام تحقیق در خصوص  استفاده از عوامل  شیمیائی در  حوادث مختلف از جمله حادثه سالزبری انگلستان تاکید نمود.
پنجاه و نهمین نشست فوق العاده شورای اجرائی سازمان منع سلاح های شیمیائی در مقر این سازمان در لاهه برگزار شد. این نشست با موضوع مسمومیت دو شهروند روسی با عوامل شیمیائی  در شهر سالزبری انگلستان و با محوریت اقدامات بعمل آمده توسط سازمان منع سلاح های شیمیائی و بنا به درخواست انگلستان  برگزار شد.
جناب آقای دکتر علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم کشورمان  در این جلسه ضمن تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران، بر  ضرورت حل و فصل اختلافات و ابهامات بین طرفهای دعوا در موضوع استفاده از عامل شیمیائی از طریق گفتگو و درچارچوب سازوکارهای مندرج در کنوانسیون سلاحهای شیمیائی تاکید نمود.
سفیر و نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: هرگونه اظهار نظر و قضاوت در مورد حوادثی مانند سالزبری انگلستان منوط به بررسی وضعیت توسط سازمان منع سلاح های شیمیائی و انتشار گزارش نهائی آن می باشد و اقدام برخی کشورهای غربی عضو سازمان منع سلاحهای شیمیائی در ایراد اتهام قبل از مشخص شدن نتایج تحقیقات نباید به یک رویه در این سازمان تبدیل شود .
دکتر علیرضا جهانگیری خاطر نشان ساخت: از سازمان منع سلاحهای شیمیائی به عنوان تنها نهاد صالح در زمینه (بازرسی و راستی آزمائی) استفاده از سلاح های شیمیائی، انتظار می رود به جای اتکاء به برخی یافته های منابع دیگر، به وظایف خود در زمینه جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات و نمونه ها بطور مستقل عمل نماید. وی افزود: ما تاکید داریم این سازمان نبایستی در جهت  اهداف سیاسی برخی کشورهای عضو خود مورد استفاده ابزاری قرار گیرد.
این جلسه در دو بخش محرمانه و علنی برگزار شد و کشورهای غربی بصورت یکپارچه از انگلستان حمایت نمودند.
در نهایت نشست تنها با ارائه یک گزارش غیر محتوائی و بدون دستیابی به هرگونه سند اجرائی و یا تصمیم به کار خود پایان داد.


١٢:٠٨ - 1397/01/31    /    شماره : ٥١١٠٠٤    /    تعداد نمایش : ٣٧٦خروج
وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو