معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > پیام دبیر کل OPCW به مناسبت سالگرد حمله شیمیایی به شهر سردشت


  چاپ        ارسال به دوست

پیام دبیر کل OPCW به مناسبت سالگرد حمله شیمیایی به شهر سردشت

"احمد اوزومجو" مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیائی به مناسبت فراررسیدن سی و یکمین سالگرد بمباران شیمیائی شهر سردشت پیامی را به نمایندگی از سازمان منع سلاحهای شیمیائی منتشر نمود.

مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیائی در پیام خود تاکید کرده که متاسفانه حادثه شیمیائی سردشت درس عبرتی برای دیگران نشده و و ما هنوز شاهد کاربرد مستمر مواد شیمیائی به عنوان سلاح هستیم. وی در این پیام بر لزوم ایجاد جهانی عاری از سلاحهای شیمیائی تاکید کرد.

متن پیام احمد اوزومجو به قرار زیر است:

هر ساله در روز 28 ژوئن با هدف گرامیداشت یاد و خاطره مردان و زنانی  که در حمله  شیمیائی به  شهر سردشت در ایران جان خود را از دست دادند و کسانی که هنوز رنج و آلام آن را تحمل می کنند گردهم می آییم. نام سردشت، ایپر و حلبچه در بردارنده این پیام مهم به جامعه بین المللی است که کاربرد سلاح شیمیائی، نه آن زمان، نه در حال حاضر و نه برای همیشه قابل تحمل نیست.

حال که فرصتی برای گرامیداشت این حمله مخرب در سی و یک سال پیش بوجود آمده، مایلم همبستگی سازمان منع سلاح های شیمیائی را با افرادی که جان خود را در اثر کاربرد اینگونه سلاح های شیمیائی از دست داده اند و همچنین مراتب تسلیت این سازمان را به خانواده های ایشان تقدیم نمایم.

متاسفانه میراث سردشت هنوز درس عبرتی برای همه نشده است. امروز ما شاهد شاهد کاربرد مستمر مواد شیمیائی به عنوان سلاح می باشیم. حفظ و دفاع از  هنجارهای برآمده  از کنوانسیون سلاح های شیمیائی مستلزم نظارت دائم می باشد. هرگونه اقدام مغایر با کنوانسیون که منجر به نادیده گرفتن هنجارهای جهانی علیه سلاح‌های شیمیائی گردد بایستی به قویترین شکل ممکن توسط جامعه بین‌المللی محکوم گردد.

کنوانسیون سلاح های شیمیائی برای بیست و یک سال به مردان، زنان و کودکان حمایت نامحدودی را در مقابل یک دسته از سلاح های کشتار جمعی ارائه نموده است. مجاز دانستن کاربرد سلاح‌های شیمیائی به منزله خدشه به این حمایت و مغایر صلح و امنیت بین المللی می باشد.

 جامعه بین الملل در پاسخ بایستی مشارکت مجدد خود را در جهت رهائی جهان از شر این سلاح دهشتناک که عامل رنج و آلام تبعیض آمیز می باشد ،تقویت نماید. نه مردم سردشت و نه ما کمتر از این را انتظار نداریم. با حفظ روحیه همکاری، بایستی هدف ما به منظور تلاش برای دستیابی دائم به جهانی عاری از سلاح‌های شیمیائی باشد.

متن انگلیسی پیام


١٧:٥٥ - 1397/04/08    /    شماره : ٥٢٢٥٥٢    /    تعداد نمایش : ١٧٠خروج
وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو