معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > سفیر و نماینده دائم ایران در لاهه از رویکرد غرب در سیاسی کردن OPCW انتقاد کرد


  چاپ        ارسال به دوست

سفیر و نماینده دائم ایران در لاهه از رویکرد غرب در سیاسی کردن OPCW انتقاد کرد

دکتر "علیرضا جهانگیری" سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان منع سلاحهای شیمیائی، تصمیم اخیر کنفرانس ویژه کشورهای عضو کنوانسیون سلاح های شیمیایی در تصویب سازوکار انتساب کاربرد سلاح های شیمیائی را زمینه ساز شکاف در این سازمان خواند و نسبت به نتایج خطرناکی که بدنبال دارد، هشدار داد.

علیرضا جهانگیری که در هشتاد و هشتمین نشست شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی سخن می گفت از عدم تکمیل خلع سلاح کشتار جمعی (شیمیائی) آمریکا ابراز تاسف نمود و آن را تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی خواند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان با انتقاد از تصمیم اخیر کنفرانس ویژه کشورهای عضو کنوانسیون، تصریح کرد: تصمیم سازوکار انتساب کاربرد سلاح های شیمیائی بدون اجماع کشورهای عضو، با رای کمتر از نیمی از اعضاء کنوانسیون و با استفاده از بانک رای گروه غرب و متحدانش به تصویب رسید. وی تاکید کرد : این تصمیم متاسفانه سازمان منع سلاحهای شیمیائی که یک سازمان تخصصی است را سیاسی می کند و باعث صف بندی بین کشورهای عضو خواهد شد که رویه مناسبی نخواهد بود.

دکتر علیرضا جهانگیری به نقش گروههای تروریستی در سوریه برای استفاده از سلاحهای شیمیائی اشاره کرد و افزود: برخی کشورها بجای انجام وظایف خود برای مقابله با تروریستها، تلاش دارند گامهای مثبت و قابل تقدیر دولت سوریه در خصوص نابودی سلاحهای شیمیائی را مشوه و بی اهمیت جلوه دهند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان از کشورهای عضو سازمان منع سلاحهای شیمیائی دعوت نمود، تا در نشست جنبه های پزشکی کمک و حمایت در مقابل سلاحهای شیمیائی که قرار است در ماه اکتبر آینده در تهران برگزار شود، شرکت نمایند.

لازم به ذکر است این اجلاس، آخرین نشست شورای اجرائی سازمان منع سلاحهای شیمیائی است که در آن احمد اوزومجو (از ترکیه) عهده دار سمت مدیرکلی سازمان منع سازمان سلاح های شیمیائی است. فرناندو آریاس سفیر و نماینده دائم فعلی اسپانیا نزد سازمان منع سلاح های شیمیایی از 3 مرداد سالجاری به عنوان مدیرکل جدید سازمان عهده دار این سمت خواهد شد.


١٥:٤٥ - 1397/04/22    /    شماره : ٥٢٤٦٨٤    /    تعداد نمایش : ١٦٣خروج
وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو